+48733738462
kontakt@arquitecto.pl

Jak położyć kostkę brukową?

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć podczas całego procesu budowania domu jest ułożenie kostki brukowej. W naszym poradniku dowiesz się o trzech sposobach położenia kostki brukowej oraz o ich zaletach i wadach. Zaczynając od najłatwiejszego sposobu- zatrudnienie firmy z usługą kompleksową, stopniowo przejdziemy przez opcję średnio trudną- zatrudnienie firmy do układania kostki brukowej i samodzielnego kupna materiałów do najtrudniejszego sposobu- samodzielnego wykonania.

1. Zatrudnienie firmy z usługą kompleksową

Firma z opcją kompleksową zajmuje się zarówno wykonaniem kostki brukowej jak i zamówieniem materiałów. Największą zaletą jest brak straconego czasu- musimy poświęcić jedynie czas na znalezienie firmy oraz przekazanie informacji o naszych oczekiwaniach. Co może jeszcze bardziej przyspieszyć cały ten proces? Projekt kostki brukowej. Poza przekazaniem swoich oczekiwań oraz zapłatą, w całym procesie nic więcej nas nie interesuje. Jest to opcja najwygodniejsza, jednak niekoniecznie najtańsza.

2. Zatrudnienie firmy do wykonawstwa, samodzielna organizacja materiałów

Do ułożenia kostki brukowej potrzebujesz ogromnych ilości kruszyw, które muszą być przywożone w odpowiednim czasie. Organizacja materiałów samemu czasami pozwoli zaoszczędzić pokaźną kwotę ale wymaga od nas czasu i umiejętności handlowych.

3. Samodzielne wykonanie

Jest to zdecydowanie najtrudniejsza oraz najrzadziej spotykana opcja. O ile (jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenie budowlane) zrobienie małego tarasu czy chodnika do furtki nie powinno być problemem, o tyle wykonanie dużego podjazdu dla jednej osoby może być po prostu niemożliwe.

Do wykonania kostki brukowej na naszym podwórku, będziemy potrzebować sprzęt specjalistyczny, dużo wolnego czasu i przede wszystkim wiedza.

Jeśli chodzi o sprzęt- oprócz sprzętu, który zazwyczaj posiadamy w domu potrzebna będzie zagęszczarka oraz w zależności od potrzeb usługa koparki do korytowania.

Czas- średniej wielkości podwórko o powierzchni 150 m2 trzy-osobowa doświadczona brygada będzie robić 3-5 dni. Jednej, niedoświadczonej osobie zajmie to znacznie dłużej.

Wiedza- sam proces układania kostki brukowej nie jest bardzo skomplikowany, wystarczy podstawowa wiedza budowlana. Najważniejszą zasadą dotyczącą układania kostki brukowej to wytyczenie spadków aby woda opadowa kierowała się “od budynków”. Często da się to zrobić w sposób grawitacyjny, niekiedy potrzebne będą systemy studzienek. Druga zasada to dostosowanie podbudowy do przewidywanych obciążeń oraz gruntu zastanego. Trzecia zasada, zagęszczenia. Każda warstwa podbudowy musi być odpowiednio zagęszczona. Czwarta zasada- kostkę po ułożeniu należy dobrze zafugować, jest to czynność z pozoru nieistotna, ale bardzo ważna dla kostki gdyż unikamy jej przemieszczenia, a co za tym idzie uszkodzeń.

Prawidłowo wykonana kostka brukowa powinna być wykonana raz w życiu. Nie dotyczy to oczywiście zmiany ze względu na modę czy gust 🙂

Niezależnie, którą opcję Państwo wybiorą efekt powinien być identyczny. W przypadku braku pomysłu na wygląd działki zapraszamy do zapoznania się z ofertą projektu kostki brukowej.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I POZNAJ SZCZEGÓŁY


Prześlij do nas wiadomość lub zadzwoń!

kontakt@arquitecto.pl
+48 733 738 462

Uzupełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com