+48733738462
kontakt@arquitecto.pl

Jaką kostkę brukową wybrać?

Każdy z nas będzie potrzebował nieco innego rozwiązania, a zależeć będzie ono od kilku zmiennych, które opiszemy w dzisiejszym tekście.

Rodzaje kostki brukowej

1. Wytrzymałość

Głównym podział kostki brukowej jest ze względu na wytrzymałość. Inny rodzaj układamy pod obciążenia piesze, inny pod obciążenia samochodowe, a jeszcze inny pod ciężarowe.

Kostka dedykowana pod obciążenia piesze i samochodowe z góry może wyglądać tak samo, ale różnić się będzie grubością oraz ceną. Generalnie pod większe obciążenia potrzebna jest grubsza kostka. Pod obciążenia piesze wystarczy kostka o grubości 4 cm. Pod samochody osobowe potrzebna jest kostka o grubości 6 cm. Natomiast pod samochody ciężarowe kostka o grubości 8-10 cm.

Zastosowanie cienkiej kostki pod duże obciążenia spowoduje jej pękanie, mimo dobrze wykonanej podbudowy i nie będzie podlegać gwarancji. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie na położeniu grubszej kostki pod ciągi komunikacji pieszej. Grubsza kostka spełni swoje zadanie, wygeneruje jedynie niepotrzebny koszt.

2. Wygląd

Kostkę brukową możemy podzielić też ze względu na wygląd. Tutaj grup będzie dużo więcej. Istnieją kostki małe, duże, imitujące granit lub drewno, gładkie, chropowate, z fazą, bez fazy, betonowe, granitowe, impregnowane, jednokolorowe, mozaiki oraz kilka innych grup.

Generalnie przy zachowaniu odpowiedniej grubości dla przewidzianego obciążenia, wygląd kostki nie ma znaczenia w użytkowaniu. Są jednak wyjątki, np. kostki chropowate szybciej się brudzą, kostki wielkoformatowe będą droższe zarówno w zakupie jak i montażu, a na kostce bez fazy będzie widoczny każdy milimetr nierówności.

Jaką kostkę brukową wybrać?

Jeśli nie mamy czasu na zastanawianie się albo zmysłu artystycznego, warto skorzystać z projektu kostki brukowej.

Kostka musi być dobrana do ogólnej sytuacji na działce oraz kolorystycznie nawiązywać do domy aby wraz z ogrodem stworzyć jedność. Inne kostki stosuje się w domach nowoczesnych, a inne w budownictwie klasycznym.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI I POZNAJ SZCZEGÓŁY


Prześlij do nas wiadomość lub zadzwoń!

kontakt@arquitecto.pl
+48 733 738 462

Uzupełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com